Skip to content

229 Locust Ave East

Trenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block2669
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,151
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
36%
Improvement Value:$114,300
64%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+6.7%
2024$5,873+1.2%
2023$5,802-0.3%
2022$5,819+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,151DeedBook 6545, Page 892Recorded1/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956