Skip to content

248 Hauser AveTrenton, NJ 08620

Built 1979

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block2671
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
35%
Improvement Value:$111,100
65%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+6.7%
2024$5,632+1.2%
2023$5,563-0.3%
2022$5,580+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6013, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 4817, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 3119, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1979