Skip to content

325 Lenox Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1973

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block2671
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
28%
Improvement Value:$162,200
72%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+6.7%
2024$7,438+1.2%
2023$7,348-0.3%
2022$7,371+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 6161, Page 1736

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 3389, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1973