Skip to content

201 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1963

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block2675
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
41%
Improvement Value:$121,200
59%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+6.7%
2024$6,798+1.2%
2023$6,715+4.1%
2022$6,448+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6290, Page 148

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 6190, Page 543Recorded3/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963