Skip to content

211 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block2675
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
35%
Improvement Value:$165,300
65%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+6.7%
2024$8,400+1.2%
2023$8,298+4.1%
2022$7,967+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3495, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1972