Skip to content

26 Waln Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block2678
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
36%
Improvement Value:$118,500
64%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+6.7%
2024$6,078+1.2%
2023$6,004-0.3%
2022$6,022+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5706, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1964