Skip to content

4943 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 1981

Property Information

Block2688
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
38%
Improvement Value:$97,600
62%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+7.0%
2024$4,936+1.3%
2023$4,873-0.3%
2022$4,889+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957