Skip to content

46 Waln Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2012

Property Information

Block2678
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,037
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
43%
Improvement Value:$106,400
57%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+6.7%
2024$6,167+1.2%
2023$6,092-0.3%
2022$6,111+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918