Skip to content

532 Main St

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2011

Property Information

Block2688
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
28%
Improvement Value:$165,300
72%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+6.9%
2024$7,334+1.3%
2023$7,242-0.3%
2022$7,265+41.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 6120, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1960