Skip to content

42 Clarendon AveTrenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 3, 2013

Property Information

Block2692
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
34%
Improvement Value:$138,500
66%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+6.7%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846-0.3%
2022$6,867+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 6180, Page 319Recorded10/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6180, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1940