Skip to content

127 Hauser AveTrenton, NJ 08620

Built 1949

Last Sale Price
$30,500
Last Sale Date
Jun 28, 1979

Property Information

Block2679
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
37%
Improvement Value:$113,200
63%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+7.0%
2024$5,652+1.3%
2023$5,581-0.3%
2022$5,599+3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,500
DeedBook 2106, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1949