Skip to content

37 Hauser AveTrenton, NJ 08620

Built 1925

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block2679
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
35%
Improvement Value:$131,600
65%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+6.7%
2024$6,718+1.2%
2023$6,637-0.3%
2022$6,657+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6361, Page 1760Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6318, Page 1530Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$18,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 6298, Page 572Recorded8/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925