Skip to content

75 Lenox AveTrenton, NJ 08620

Built 2003

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 21, 2014

Property Information

Block2681
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
15%
Improvement Value:$387,800
85%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,034+6.7%
2024$15,029+1.2%
2023$14,847-0.3%
2022$14,892+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 6191, Page 1857Recorded4/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4309, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4133, Page 72