Skip to content

294 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 30, 1982

Property Information

Block2681
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage416
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
61%
Improvement Value:$36,700
39%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,355+6.7%
2024$3,144+1.2%
2023$3,106-0.3%
2022$3,116+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2193, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1940