Skip to content

239 Murray AveTrenton, NJ 08620

Built 2017

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block2682
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
21%
Improvement Value:$266,100
79%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,872+6.7%
2024$11,128+1.2%
2023$10,993-0.3%
2022$11,027+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

DeedBook 6279, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 6214, Page 1232Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 6189, Page 293Recorded3/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 2096, Page 917