Skip to content

57 Murray AveTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block2682
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
23%
Improvement Value:$226,600
77%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+6.7%
2024$9,665+1.2%
2023$9,548-0.3%
2022$9,577+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$272,500
DeedBook 4856, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 3247, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1960