Skip to content

282 Manor BlvdTrenton, NJ 08620

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 1989

Property Information

Block2683
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
25%
Improvement Value:$215,900
75%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,079+6.7%
2024$9,447+1.2%
2023$9,332-0.3%
2022$9,361+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986