Skip to content

7 Intervale Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block2645
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,355
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$169,400
67%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+6.7%
2024$8,390+10.2%
2023$7,613+4.1%
2022$7,309+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,355DeedBook 6499, Page 1344Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,313DeedBook 6233, Page 1124Recorded11/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$319,500
DeedBook 5666, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2571, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1961