Skip to content

255 State Hwy 156Trenton, NJ 08620

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block2684
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,772
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
14%
Improvement Value:$804,600
86%
Total Assessment$935,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,953+6.7%
2024$30,886+3.5%
2023$29,847-0.3%
2022$29,938+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 4814, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1973