Skip to content

305 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block2686
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
27%
Improvement Value:$174,700
73%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+6.7%
2024$7,861+27.3%
2023$6,174-0.3%
2022$6,193+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,425DeedBook 6476, Page 966Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$167,900
Sq Ft1,336DeedBook 6446, Page 1291Recorded7/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 6153, Page 1416

Property Built

Built

Year Built: 1950