Skip to content

297 Lenox AveTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block2681
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
28%
Improvement Value:$165,500
72%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+6.7%
2024$7,630+15.5%
2023$6,604-0.3%
2022$6,625+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,454DeedBook 6449, Page 1310Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,454DeedBook 6436, Page 544Recorded3/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950