Skip to content

21 Pilgrim Way

Trenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$54,900
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block2690
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
42%
Improvement Value:$90,200
58%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+6.7%
2024$5,100+1.2%
2023$5,038-0.3%
2022$5,054+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 2297, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1930