Skip to content

4875 Broad St

Trenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Mar 20, 1997

Property Information

Block2688
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page328

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
36%
Improvement Value:$121,800
64%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+6.7%
2024$6,276+1.2%
2023$6,200-0.3%
2022$6,219+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 3179, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1930