Skip to content

4794 Broad StTrenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block2690
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page320

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
48%
Improvement Value:$67,400
52%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+13.7%
2024$4,043+1.2%
2023$3,994-0.3%
2022$4,006+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft480DeedBook 6542, Page 1460Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$137,000
Sq Ft480DeedBook 6439, Page 503Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5382, Page 61

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4708, Page 137

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2660, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1930