Skip to content

5 Arlington AveTrenton, NJ 08620

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$49,900
Last Sale Date
Mar 23, 1979

Property Information

Block2692
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
37%
Improvement Value:$117,100
63%
Total Assessment$184,600

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 2098, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1925