Skip to content

31 Arlington Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block2692
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page321

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
26%
Improvement Value:$202,900
74%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+6.7%
2024$9,014+1.2%
2023$8,905-0.3%
2022$8,932+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 3076, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1978