Skip to content

284 Springdale AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jul 15, 1992

Property Information

Block2697
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
37%
Improvement Value:$127,300
63%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122+6.7%
2024$6,675+1.2%
2023$6,595-0.3%
2022$6,615+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2608, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1952