Skip to content

116 Irvington AveTrenton, NJ 08620

Built 1952

Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Jan 19, 1979

Property Information

Block2697
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
32%
Improvement Value:$155,900
68%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+6.7%
2024$7,620+1.2%
2023$7,528-0.3%
2022$7,551+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 2093, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1952