Skip to content

166 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 1977

Last Sale Price
$76,900
Last Sale Date
Aug 9, 1984

Property Information

Block2701
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
29%
Improvement Value:$179,400
71%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+6.7%
2024$8,396+1.2%
2023$8,295-0.3%
2022$8,320+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2262, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1977