Skip to content

253 Springdale AveTrenton, NJ 08620

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block2701
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
39%
Improvement Value:$116,000
61%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+6.7%
2024$6,329+1.2%
2023$6,252-0.3%
2022$6,271+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 6014, Page 168

Property Sale

SaleMulti
$199,500
DeedBook 4572, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3906, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1953