Skip to content

18 Colts Neck TerrTrenton, NJ 08620

Built 1988

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 15, 1988

Property Information

Block2709
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,613
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
22%
Improvement Value:$329,700
78%
Total Assessment$420,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,818+6.7%
2024$13,889+1.2%
2023$13,721-0.3%
2022$13,763+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2467, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1988