Skip to content

2 Doe DriveTrenton, NJ 08620

Built 1990

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block2712
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
24%
Improvement Value:$330,000
76%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,203+6.7%
2024$14,249+1.2%
2023$14,077-0.3%
2022$14,120+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 6293, Page 1690Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 6293, Page 1690

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6169, Page 1806

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2555, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1990