Skip to content

155 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block2712
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
31%
Improvement Value:$171,600
69%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+6.7%
2024$8,254+1.2%
2023$8,154-0.3%
2022$8,179+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,799DeedBook 6231, Page 387Recorded10/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$66,900
DeedBook 2173, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1980