Skip to content

171 Carlisle AveTrenton, NJ 08620

Built 1980

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block2712
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
27%
Improvement Value:$201,500
73%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+6.7%
2024$9,176+1.2%
2023$9,065-0.3%
2022$9,092+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,851DeedBook 6205, Page 145Recorded10/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 2801, Page 350

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 2535, Page 355

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2170, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1980