Skip to content

3879 Cross-Ham Sq Rd(Block 2712 Lot 151)Robbinsville, NJ 08691

Built 1940
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block2712
Lot151
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$185,800
65%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,036+6.7%
2024$9,407+5.8%
2023$8,888-0.3%
2022$8,916+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
Sq Ft1,596DeedBook 6426, Page 1487Recorded1/7/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 6157, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1940