Skip to content

State Hwy 130(Block 2712 Lot 156)Trenton, NJ 08620

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block2712
Lot156
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page302

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage53.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$593,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,926+6.7%
2024$19,613+1.2%
2023$19,376-0.3%
2022$19,435+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 6216, Page 553Recorded4/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 3723, Page 19