Skip to content

88 Village DrTrenton, NJ 08620

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block2712
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class17
Description1S B G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
40%
Improvement Value:$128,600
60%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,002-0.3%
2022$7,024+3.4%
2021$6,792+0.9%
2020$6,734+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$259,900

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6371, Page 25Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6174, Page 1087Recorded7/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2953, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1955