Skip to content

9 Bear CourtTrenton, NJ 08620

Built 1999

Last Sale Price
$301,900
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block2712
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
19%
Improvement Value:$463,200
81%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,122+6.7%
2024$18,860+1.2%
2023$18,632-0.3%
2022$18,689+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$301,900
DeedBook 3556, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1999