Skip to content

16 Bear CourtTrenton, NJ 08620

Built 1998

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block2712
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page322

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,200
17%
Improvement Value:$510,100
83%
Total Assessment$618,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,789+6.7%
2024$20,422+1.2%
2023$20,175-0.3%
2022$20,237+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3015, Page 126