Skip to content

14 Timber Wolf DriveTrenton, NJ 08620

Built 1992

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block2712
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
24%
Improvement Value:$304,700
76%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,078+6.7%
2024$13,195+1.2%
2023$13,036-0.3%
2022$13,076+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 6301, Page 487Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6102, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$232,900
DeedBook 2583, Page 287