Skip to content

29 Iorio DrTrenton, NJ 08620

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block2712
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
33%
Improvement Value:$159,800
67%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+6.7%
2024$7,828+1.2%
2023$7,733-0.3%
2022$7,757+7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$172,900
DeedBook 2547, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1970