Skip to content

117 Uncle Petes RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 24, 2015

Property Information

Block2713
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage9.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
40%
Improvement Value:$200,000
60%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,781+6.7%
2024$11,042+1.2%
2023$10,908-0.3%
2022$10,942+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6234, Page 1752Recorded11/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962