Skip to content

155 Edgebrook RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1972

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block2714
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage2.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
32%
Improvement Value:$216,300
68%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,277+6.7%
2024$10,570+1.2%
2023$10,442-0.3%
2022$10,474+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 6233, Page 905Recorded11/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2551, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1972