Skip to content

171 Edgebrook RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1978

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 29, 1982

Property Information

Block2714
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page304

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage2.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
30%
Improvement Value:$234,800
70%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,587+6.8%
2024$10,845-1.1%
2023$10,960-0.3%
2022$10,994+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2180, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1978