Skip to content

1 Sunflower LaneTrenton, NJ 08620

Built 1994

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block2723
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
26%
Improvement Value:$235,300
74%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206+6.7%
2024$10,504+1.2%
2023$10,376-0.3%
2022$10,408+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3935, Page 211

Property Sale

Sale
$184,607
DeedBook 2882, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1994