Skip to content

13 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block2716
Lot139
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
40%
Improvement Value:$109,700
60%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+6.7%
2024$5,992+1.2%
2023$5,919-0.3%
2022$5,937+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6126, Page 852

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 5970, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1955