Skip to content

11 Dewar DrTrenton, NJ 08620

Built 1954

Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block2716
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page337

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
38%
Improvement Value:$115,400
62%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+7.0%
2024$5,913+1.3%
2023$5,839-0.3%
2022$5,857+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954