Skip to content

267 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1856

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block2716
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page335

Building Details

Building Class28
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
37%
Improvement Value:$93,900
63%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,223+6.7%
2024$4,895+1.2%
2023$4,836-0.3%
2022$4,851+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6245, Page 543Recorded3/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 6245, Page 543

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 6230, Page 1040Recorded10/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1856