Skip to content

325 Main StTrenton, NJ 08620

Built 1998

Last Sale Price
$123,250
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block2716
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page327

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,330
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
20%
Improvement Value:$333,500
80%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,677+6.7%
2024$13,757+1.2%
2023$13,590-0.3%
2022$13,632+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$123,250
DeedBook 3192, Page 229