Skip to content

3 Sunflower LaneTrenton, NJ 08620

Built 1994

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 3, 2017

Property Information

Block2723
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page338

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
26%
Improvement Value:$233,300
74%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,094+6.7%
2024$10,398+1.2%
2023$10,272-0.3%
2022$10,303+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 6284, Page 65Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$409,450
DeedBook 5354, Page 78

Property Sale

Sale
$160,328
DeedBook 2906, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1994